תיקון 3 א' לתכנית תמ"א 38

תיקון 3 א' לתכנית תמ"א 38

 1.11.2016 נמרוד בוסו

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בראשות אביגדור יצחקי אישרה היום (ג'), את תיקון 3 א' לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידת אדמה – תמ"א 38. הצעת מינהל התכנון אושרה ברוב קולות, עם 16 תומכים, על אף התנגדותם של עשרת נציגי השלטון המקומי במועצה, שדרישותיו לא התקבלו. מדובר היה בישיבה הראשונה שקיימה המועצה הארצית לאחר פרישתה של מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ.

התיקון החדש בא בעקבות הביקורת שמתח לפני כשנה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי) עו"ד ארז קמיניץ על האופן השגוי שבו פרשו ועדות הערר את תמ"א 38 במסלול הריסה ובניה מחדש, אשר לטענתו העניק זכויות בניה מופלגות לפרוייקטים החדשים, הרבה מעבר למה שאפשרה התוכנית באותה העת. בתגובה לביקורת, ביקשו במינהל התכנון לשנות את הוראות התוכנית, כך שתתאים דווקא לפרשנות שקמיניץ פסל.

בנובמבר 2015 אישרה המועצה הארצית להפקיד את התוכנית החדשה, אך מאז עברו על התוכנית תהפוכות רבות, כשבפועל – נכנס ענף בניית הפרוייקטים של תמ"א 38 לתקופה של קיפאון, בהמתנה לתיקון התוכנית שבושש לבוא.

כעת על פי ההחלטה שאושרה, תוספת הקומות מכח התמ"א תחושב על בסיס שטח המבנה הקיים בפועל, באופן הבא: בניינים בני למעלה מ-4 קומות יזכו בתוספת של 4.5 קומות,  בניינים בני 3 ו-4 קומות יזכו בתוספת של 3.5 קומות, בניינים בני שתי קומות יזכו בתוספת של 2.5 קומות, ובניינים בני קומה אחת יזכו בתוספת של 1.5 קומות.

ממינהל התכנון נמסר כי השיטה החדשה לא מצריכה הפקדה מחדש של התוכנית, ובהמשך לאישור היום במועצה הארצית, תובא לאישור קבינט הדיור בהקדם. "אישור התיקון צפוי לגרום לשינוי מגמה בשוק שתביא להגדלת כמות הבקשות ואישור היתרים של פרויקטים במסלול הריסה ובנייה מחדש", נמסר.

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן –>